19 February 2019

Nawigacja
Emerytury będą topnieć
EmeryturyIm mniej dzieci nad Wisłą, tym chudsze portfele na starość. Przyszłe emerytury młodych Polaków mogą być nawet o połowę mniejsze, niż szacuje ZUS, bagatelizujący nadchodzącą katastrofę demograficzną.
Wakacyjne podróże na emeryturze, czyli jak osiągnąć dalekie cele
EmeryturyZbliżają się wakacje - czas urlopów, wypoczynku i podróży. Czas, który często kojarzy się przede wszystkim z relaksem i ucieczką od miejskiego zgiełku. To także czas, kiedy z uroków słonecznych, letnich miesięcy i okazji do zwiedzania świata mogą korzystać emeryci, rozwijając się i realizując marzenia, np. o podróżowaniu po świecie.
Emerytura? Raz, dwa, trzy, nie masz ty
EmeryturyCo czwarty oszczędzający w obecnym systemie może mieć problemy z odłożeniem na minimalne świadczenie - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Aż o cztery miliony osób różniła się w 2012 r. liczba członków OFE od liczby faktycznie tam ubezpieczonych rejestrowanych przez ZUS.
Awantura o emeryturę
EmeryturyPropozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, by emerytury z OFE były wypłacane w miesięcznych ratach przez określony z góry czas, np. 10 lat, wywołała prawdziwą burzę zarówno tak w mediach, jak i wśród polityków. Mało kto zauważył, że projekt IGTE przypomina propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą odwróconego kredytu hipotecznego. Tam również renta dożywotnia miałaby być wypłacana tylko przez określony z góry czas, np. 8 lat. Co dalej?
OFE - czeka nas rozwiązanie cypryjskie?
EmeryturyStojący na skraju bankructwa cypryjski rząd od tygodnia rozważa sięgnięcie po depozyty bankowe ludności. Pod uwagę brana jest także nacjonalizacja funduszy emerytalnych. Tymczasem w Polsce minister Rostowski chwali dobry stan finansów publicznych, ale powoli przygotowuje się do podobnej operacji - przejęcia oszczędności zgromadzonych w OFE.
Za mało myślimy o emeryturze
EmeryturyNa razie polscy emeryci są stosunkowo zamożni. Dlatego Polacy sądzą, że świadczenia z ZUS i OFE im wystarczą. Są w błędzie.

– Wszelkie symulacje dotyczące tego, na jakie emerytury będziemy mogli liczyć z pierwszego oraz z drugiego filaru emerytalnego, pokazują, że będą to kwoty więcej niż skromne – mówi Barnard Waszczyk, analityk Open Finance. – Wynika z nich bowiem, że świadczenie emerytalne wynieść może przeciętnie od 25 do 35 proc. ostatniej pensji. Mówienie o emeryturach głodowych nie byłoby tu zatem żadną przesadą – podsumowuje ekspert.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ubezpieczenia
333,805 unikalne wizyty