19 February 2019

Nawigacja
Awantura o emeryturę
EmeryturyPropozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, by emerytury z OFE były wypłacane w miesięcznych ratach przez określony z góry czas, np. 10 lat, wywołała prawdziwą burzę zarówno tak w mediach, jak i wśród polityków. Mało kto zauważył, że projekt IGTE przypomina propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą odwróconego kredytu hipotecznego. Tam również renta dożywotnia miałaby być wypłacana tylko przez określony z góry czas, np. 8 lat. Co dalej?

Jako jeden z pierwszych na propozycje Towarzystw Emerytalnych zareagował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, który uznał pomysł za szokujący, argumentując, że jeśli "po piętnastu latach OFE przestaną wypłacać nam emeryturę, to właśnie w momencie, kiedy jesteśmy starsi, prawdopodobnie mniej zdrowi, bardziej zmęczeni". Jest w tym wiele racji. Jest i propozycja pobierania dożywotnio świadczeń ale i ta nie zadowala, bo jednak za ryzyko długowieczności ktoś (czytaj emeryt) będzie musiał zapłacić. Przyszli emeryci podpisując umowę z funduszami emerytalnym dostawali gwarancję możliwości dziedziczenia środków przez rodzinę. Tym m.in. różniła się ta forma oszczędzania na emeryturę od ZUS-u. Zgodnie z nową propozycją, albo mamy to, co już znamy z pierwszego filaru, albo ryzykujemy pozostanie w najtrudniejszym momencie życia - jak słusznie zauważa minister Rostowski - bez świadczeń.

"Ponieważ w 2011 r. roku nastąpiła drastyczna redukcja składki kierowanej do OFE, zmieniła się także rola systemu kapitałowego, a wzrosła rola repartycyjnego, czyli ZUS-u" - czytamy w stanowisku IGTE.

Stąd też ta niekoniecznie fortunna dla przyszłych Seniorów, propozycja. Inna sprawa, że na kontach OFE w momencie naszego przejścia na emeryturę zgromadzona będzie znacznie niższa kwota niż zakładała to reforma emerytalna z 1999 r.

Na dodatek minister Rostowski proponuje, by pieniądze zgromadzone w OFE przekazywane były na dziesięć lat przed emeryturą ponownie do ZUS. Czyli w zasadzie wracamy do czasów sprzed reformy i do systemu repartycyjnego, kiedy składki będą przekazywane na wypłatę bieżących świadczeń. Co w związku z tym?

"System kapitałowy został wprowadzony, aby zmniejszyć negatywne efekty finansowe starzenia się ludności w krajach europejskich" - czytamy dalej w stanowisku IGTE.

I tu jest pies pogrzebany - według prognoz UE w roku 2060 aż 30 proc. Europejczyków będzie miało 65 lat lub więcej. Podczas gdy obecnie na jednego emeryta przypadają 4 pracujące osoby, za lat 37 będą ich tylko dwie. W Polsce może nastąpić to szybciej i prognozuje się, że w 2060 roku ponad 36% będą stanowiły osoby powyżej 65 roku życia. Mamy jeden z najniższych w Europie wskaźnik dzietności. Na dodatek młodzi ludzie licznie emigrują w poszukiwaniu pracy i godnego życia. Liczba opuszczających kraj w celach zarobkowych przekroczyła już 2 mln.

A więc jakie są alternatywy dla przyszłego emeryta?

Nieciekawe. Nie będzie kto miał pracować na nasze emerytury. Dziwi jednak aż tak silne oburzenie wicepremiera w związku z propozycją ograniczonego czasu wypłacania środków zgromadzonych w OFE. W końcu to Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą o odwróconej hipotece pozwalającą bankom oferować odwrócony kredyt hipoteczny. Przestrzega się emerytów przed dożywotnią rentą oferowaną przez Fundusze Hipoteczne, która może być pewna, bezpieczna i jest dobrze uregulowana w istniejących już przepisach. Zachęca się zaś do czekania na niedostępną wciąż ofertę banków. A przecież proponowany mechanizm wypłat z OFE i przyszła oferta banków będą działać na podobnych zasadach. Emeryt w obu przypadkach będzie dysponować konkretną pulą pieniędzy podzieloną na ustalony w umowie okres - 10 czy więcej lat. W obu przypadkach też krewni pozostaną przy prawie dziedziczenia pozostałej po jego śmierci kwoty. Co jednak w sytuacji, która oburza tak ministra Rostowskiego - czyli jeśli Senior przeżyje znacząco zakładany okres wypłat? W trudnym dla siebie momencie - kiedy będzie już słabszy i schorowany - nie otrzyma nic poza gołym ZUS-owskim świadczeniem. Fundusze hipoteczne, chociaż nie pozwalają dziedziczyć - przypominają w sposobie działania drugą z propozycji IGTE - wypłacają rentę dożywotnio, bez względu na długość życia swojego klienta. - Nawet jeśli w jednym przypadku poniesiemy stratę, to ryzyko to wpisane jest w logikę i ekonomikę wypłaty renty dożywotniej - zaznacza Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A.

Gołym okiem widać, że przyszłe emerytury wielu dzisiejszych 40-latków będą stanowczo za małe i najprawdopodobniej hipoteka odwrócona stanie się usługą popularną - kołem ratunkowym pozwalającym Seniorom na godne życie. Podobnie jak w przypadku OFE - każde rozwiązanie ma dobre i złe strony. Staniemy być może przed wyborem - odwrócony kredyt czy dożywotnia renta - co da większy komfort psychiczny i materialny? Jakiejkolwiek decyzji by się nie podjęło, warto umowę podpisać ze sprawdzoną, długo działającą na rynku spółką, mającą już szereg zadowolonych klientów.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ubezpieczenia
333,807 unikalne wizyty