19 February 2019

Nawigacja
Fundusze obligacji - wzrosty, ale...
Fundusze obligacji - wzrosty, ale...Fundusze obligacji przestały być gorącą propozycją gwarantującą wysokie zyski przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Niemniej – nadal są propozycją wartą uwagi, generującą zyski powyżej inflacji.

Fundusze obligacji są typem papierów wartościowych, które zarówno zabezpieczają przed utratą kapitału – gdyż główne inwestycje są przeznaczane na instrumenty gwarantowane przez Państwa lub korporacje, ale również umożliwiają dodatkowy zarobek.

Naturalnie, porównywanie ich do funduszy akcji pod kątem zyskowności, i robienie tego szczególnie teraz, gdy w najlepsze trwa hossa – mija się z celem.

Warto jednak znaleźć te z nich, które pomimo przeciwnego im rynku nadal „trzymają gardę wysoki” i są w stanie wypracowywać zyski dla swoich udziałowców.

W okresie półrocznym, wśród funduszy inwestujących w PLN, dwa z trzech pierwszych miejsc zajmują propozycje Idea TFI, zaś jedno – drugie z kolei, ING TFI.

Spójrzmy na aktualny ranking:
1. Idea Premium SFIO +8,59%
2. ING SFIO Subfundusz Globalny Długu Korporacyjnego + 6,64%
3. Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Obligacji + 6,26%

Zwycięzca rankingu lokuje swoje aktywa w podmioty o wysokiej wiarygodności kredytowej, wierzytelności o terminie zapadalności nie dłuższym niż 1 rok, jak również w waluty i certyfikaty depozytowe.

Drugie miejsce to propozycja ING TFI, gdzie główny nacisk inwestycji spoczywa na tytułach uczestnictwa w ING Global Yeld, lokującym w wysokodochodowe obligacje. Część kapitału może być też lokowana  w papiery wartościowe oraz instrumenty rynku pieniężnego lub również w depozyty.

W ciągu ostatniego pół roku na funduszach obligacji można było również stracić. I to stracić nie mało.

Liter w rankingu 3 funduszy z największym ujemnym wynikiem za ostatnie 6 miesięcy, może się pochwalić osiągnięciem -17,66%.

Antyranking funduszy dłużnych denominowanych w PLN:
1. Copernicus FIO subfundusz Dłużnych Papierów Korporacyjnych -17,88%
2. Aviva Investors FIO Subfundusz Aviva Inwestors Obligacji  -5,59%
3. Caspar Parasolowy FIO subfundusz Caspar Obligacji Środkowej i wschodniej Europy -5,07%

Lider w tym rankingu, inwestuje w dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa.

Ciekawostką jest fakt, iż fundusz może przeznaczać kapitał również na grę na instrumentach pochodnych.

Fundusze Obligacji, pod warunkiem właściwego ich doboru, mogą dać nieocenioną ochronę w niepewnych czasach wraz z zyskiem powyżej inflacji.

Jeśli ryzyko jest czynnikiem decydującym – właśnie wśród funduszy dłużnych należy szukać bezpiecznej i rozsądnie zyskownej przystani.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ubezpieczenia
333,806 unikalne wizyty