19 February 2019

Nawigacja
Jak bezpiecznie ulokować oszczędności
Jak bezpiecznie ulokować oszczędnościKoniec roku to dobry czas, by podsumować swoje finanse. I zastanowić się, jak bezpiecznie ulokować oszczędności oraz po jakie rozwiązania sięgać, gdy nagle brakuje gotówki.

Sondaże pokazują, że ponad 60% dorosłych Polaków nie ma żadnych oszczędności, a z drugiej strony, że na każdego z nas przypada średnio więcej niż 10 tys. zł zabezpieczone w bankach. W parze z tymi danymi idą informacje o naszym zadłużeniu, które – jak się okazuje – z roku na rok wzrasta. Wniosek? Mamy w kraju i grupę osób troszczących się o swoją przyszłość, którzy oszczędzają, i dużo większą grupę dłużników.

Kredyt, czyli szybka reakcja

Problemom finansowym czasem trudno zaradzić. Ale gotówka może być potrzebna nie tylko w kryzysowej sytuacji. Spontanicznie pojawiające się okazje mogą sprawić, że będziemy musieli w krótkim czasie zgromadzić większą ilość pieniędzy. Możemy wtedy sięgnąć po kredyt – łatwy i powszechnie dostępny sposób na pozyskanie środków. Na, przykładowo, najtańszy kredyt gotówkowy w Eurobanku mamy szansę przede wszystkim w sytuacji, gdy decydujemy się na ten, który dają szansę przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Poza tym na rynku dostępne są szczególne oferty pożyczek gotówkowych, np. w Eurobanku można liczyć na zwrot części każdej raty. Bywają też kredyty z szansą zaciągnięcia zobowiązania bez prowizji. Warto przed wzięciem pożyczki dobrze zorientować się w ofercie i porównać kredyty, by wybrać dla siebie opcję z najniższymi ratami.

Lokata sposobem na oszczędzanie

Polacy nie muszą przyglądać się wyłącznie ofertom kredytów. Ci, którzy zgromadzili większą sumę pieniędzy, mogą zastanowić się nad odpowiednim sposobem ich ulokowania. Konta osobiste pozwalają na bezpieczne przechowywanie gotówki, ale nie dają szansy pomnażania zysków. Jeśli chcemy, by zaoszczędzone środki na siebie pracowały, lepiej wybrać konto oszczędnościowe albo lokaty terminowe czy dynamiczne. To ostatnio bardzo popularne sposoby lokowania oszczędności, tym bardziej, że założenie lokaty jest coraz łatwiejsze – nie trzeba już wybierać się do banku i wypełniać papierowych dokumentów, wszystkie formalności można załatwić przez telefon albo przez Internet.

Złotówki czy euro?

Warto przy okazji lokowania oszczędności zastanowić się, czy odłożyć do banku złotówki, czy zainwestować w obcą walutę. To dylemat aktualny zwłaszcza przy wyborze lokat. Te z obcym kapitałem dają z jednej strony szansę na spore zyski – jeśli kursy walut rosną, wzrasta nasz potencjalny zarobek. Ale z drugiej strony silne uzależnienie od aktualnego kursu walut sprawia, że na tego typu lokacie częściej spekulujemy niż oszczędzamy. Lokata w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich okazuje się przydatna, jeśli wcześniej zaciągnęliśmy kredyt w obcej walucie – przy ewentualnych wahaniach kursów, może zrównoważyć wynikające z tego straty.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ubezpieczenia
333,812 unikalne wizyty